Lektion 2: Räkna på maten

Räkneövningar

Låt eleverna göra de datorfria räkneövningarna och diskussionsövningarna i "Räkna på maten" . Här tar vi upp vad skolmat kostar och väger, hur mycket mat som slängs och vad det innebär för miljön. 

Räkneövningarna kommer eleverna att ha användning för till uppdraget.

Undersök matsvinnet

Du som lärare väljer om ni vill göra en undersökning av hur mycket mat som slängs i er skola, och vad den maten kostar. Annars låter du eleverna använda de ungefärliga schablonvärden som ni hittar i vår räkneövning. 

Länktips lektionsmaterial

Källor och lästips

Har du kommentarer till materialet på den här sidan? Mejla info@kodcentrum.se